Velmi důležitou postavou v říši pohádek našich hor je král permoníků. Permoníci patří mezi skřítky a trpaslíky. Vládnou v podzemí hor a znají jejich skryté poklady. Král, stejně jako ostatní, je vysoký asi osmdesát centimetrů, ale trošičku zavalitější.

Jeho výrazným poznávacím znamením je zlatá korunka, nasazená na nízké čepičce s bambulkou. Bambule si král podzemní říše velmi oblíbil. Nechal si je přišít i na své kostkované bačkory (to je další poznávací znamení). Divíte se, že král se obouvá do bačkor? No a proč ne, také to jsou boty. Ale hlavně teplé a nezebou v nich prsty, on totiž pan král má rád nohy v teple. To se ví, není už žádný mladík a v podzemí žádné velké horko nebývá. Většinou nosívá azurově modrou blůzu, zdobenou zlatem a stříbrem. Pro slavnostní příležitosti, jako když třeba vítal Kačenku v našich horách, si bere červený plášť, zdobený hermelínem a lemovaný bílou kožešinou. Místo královského žezla najdeme v jeho ruce nástroj symbolický pro permoníky – kouzelné stříbrné kladívko na zlaté násadě.

Král permoníků je velmi hodný skřítek, častěji pomůže, než by ublížil. Když už musí trestat, je z toho smutný. Ale co na něj musíme prozradit, naprosto nesnáší opilce. Často se postará o to, že zlotřilci druhý den po přemírném pití či prohýřené noci buší do hlavy tisíce malých neviditelných permoníčků, zvenku i zevnitř. To proto, aby si to pamatoval a víckrát nedělal podobné pitomosti. I když král panuje v podzemí Orlických hor, v trestání ožralků dosahuje jeho moc široko daleko, v tomhle oboru si asi pomáhají navzájem permoníčci a skřítkové z celých Čech.

Pokud to ale nepomůže, zná král i těžší tresty.

To například ševce ze Solnice, jen když se drobátko napil kořalky, rozbolavělo celé tělo, jako kdyby se na něj sletělo tisíce šídel. Velice rychle se odnaučil pít. Král také předává svým poddaným symbol moci permoníka – stříbrné kladívko se zlatou násadou. Permoníček jej dostává, když jde se svými druhy poprvé do díla. Zlatá násada tajemnou silou ukazuje do míst, kde jsou ukryty poklady země. A když se do toho místa uhodí stříbrným kladívkem, stačí i jen malounko ťuknout, rozskočí se skála na tisíce kousků a ukáže, co v sobě skrývá.

Vládce permoníků patří mezi nejbližší přátele panovnice Orlických hor, princezny Kačenky. Tenkrát, když poprvé přišla do svých hor, byl to právě on, kdo ji uvedl do jejího tajemného sídla ve Vrchmezí a seznámil ji s podzemními poklady hor.

Jeho moc zasahuje od Vrchmezí až po Bukovou horu a vládne i vodním skřítkům, spravujícím léčivé prameny v Bělovsi a v Polsku.

Jeho Veličenstvo také miluje lidskou hudbu a dobré muzikanty, opravdové kumštýře rád a dobře odmění.

Už jsme vám říkali, že král je hodný, a kdo by vám tvrdil něco jiného, tomu nevěřte. Rád vypomůže chudým horalům a laskavý je i na jejich děti. Ale běda těm, kteří by chtěli podzemí hor drancovat a horám škodit. To se spojí se všemi pohádkovými mocnostmi a takové „návštěvníky“ nemilosrdně vypráská.

Když už hovoříme o králi, měli bychom znát i jeho poddané. Za nimi musíme vyrazit do obce Bohdašín.
Razítkovací místa:       
Hostinec Lovecký zámeček (Út–Čt 11,00–21,00, Pá–So 11,00–23,00, Ne 11,00–20,00), tel. 739 076 546
Informační centrum (Květen-září Po–Pá 8,30-15,30, So–Ne 13,00–16,00), tel. 732 928 374
Informační centrum (Říjen–duben Po–Pá 8,30–15,30), tel. 732 928 374

U nás začíná pohádková říše.